Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu, Çin’de ‘O’ Bile Yasaklandı!

Pekin yönetimi kripto para madenciliğine yönelik yasaklar uygulamasına rağmen bu kez madenciliğe yönelik değil çok farklı bir yasak uygulandı. Çin’de “para dünyası” olarak adlandırılan Bishijie isimli kripto para haber servisi platformu ‘yasaları ihlal etmek’ gerekçesiyle Çinli yetkililer tarafından uyarıldıklarını ve siteye erişimin kapatılacağını açıkladı.

Hem mobil uygulama hem web sitesi üzerinden yatırımcılara ‘hayatı kolaylaştıracak bilgiler ve haberler’ paylaşan Bishijie platformuna Çin anakarasından ulaşılamayacağı paylaşıldı. Bishijie web sitesinden yayınladığı duyuruda tüm içeriklerin silindiği görülürken siteye Çin anakarasından hâlâ erişimin mümkün olduğu ancak hiçbir içeriğin sitede bulunmadığı görülüyor.

Kripto para haberlerine ve bilgi içeriklerine erişimin engellenmesi beklenmedik bir hamle olmasına rağmen bu hamle Çinli kripto para birimi yatırımcılarını oldukça kızdırmış durumda. Bazı kullanıcılar “bilgi almak artık yasak” diyerek duruma tepki gösterirken, diğer kripto para sitelerine ve uygulamalarına yönelik benzer yasak uygulanıp uygulanmayacağı henüz belirsiz.

Merkez Bankası İşletme Yönetimi Departmanı’nın sanal para birimleri alanına ilişkin belgelerinin hükümlerine uygun olarak ve düzenleyici makamların endüstri düzeltme gereksinimleriyle aktif olarak işbirliği yapan BiWorld APP ve web sitesi, Çin’deki faaliyetlerini derhal durduracaktır. Yıllar boyunca desteğiniz ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Kripto para birimi platformunun engellenmesinin bir sonraki adımının ne olacağı bilinmezken, Çin’in yasak hamlelerini bir adım daha fazla artırdığı yönünde eleştiriler gündeme gelmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir